![Mersu jätekeskuksen tankkauasemalla](https://www.mustankorkea.fi/wp-content/uploads/2023/02/2018kuvakisuomela-dsc04234-2048px-1024x683.jpg)
Biokaasutarinoita vuodelta 2017
Mustankorkean biokaasulaitos avattiin vuonna 2017. Jo tuolloin meitä biokaasuautoilijoita oli monia.
![Koko perhe touhuaa sohvalla, isommat tytöt lukevat, pieni vauva ilmeilee isälleen](https://www.mustankorkea.fi/wp-content/uploads/2023/02/kankaisten-perhe-1024x512.jpeg)
”Olemme ajaneet biokaasuautolla viitisen vuotta. Seuraavakin automme tulee olemaan kaasuauto, koska sen käyttö on edullisempaa ja ympäristöystävällisempää kuin bensiini- tai dieselauton. Jatkossa ajelemmekin omista biojätteistä tuotetulla biokaasulla!”
Kati Kankainen, jyväskyläläinen perheenäiti
![Sihvarin jäteauton kuljettaja näkyy sivupeilistä](https://www.mustankorkea.fi/wp-content/uploads/2023/02/sihvari-1024x512.jpeg)
”Biokaasulla kulkevat jäteautot ovat päästöttömiä ja hajuttomia, eikä dieseliä käytetä edes varapolttoaineena. Kolmella autolla ei ehkä maailmaa pelasteta, mutta jäteautojemme hiilidioksidipäästöt ovat nyt nolla prosenttia ja autot kulkevat saman jätteen voimalla, jota keräävät – keskisuomalaisilla banaaninkuorilla!”
Ari Sihvonen, Sihvari Oy:n toimitusjohtaja
![Mies maksamassa biokaasun tankkausta](https://www.mustankorkea.fi/wp-content/uploads/2023/02/esko2.jpeg)
”Olen ajanut biokaasuautolla vuodesa 2016 lähtien. Uskon päästöttömän ja puhtaan biokaasuautoilun yleistyvän. Matka taittuu kaasuautolla siinä missä tavallisellakin, eikä tankkauskaan juuri eroa bensa-auton tankkaamisesta. Pistooli napsahtaa tiiviisti auton täyttöventtiiliin ja tankkaus kestää saman verran kuin bensatankinkin.”
Esko Martikainen, Mustankorkean toimitusjohtaja